Zehri Yok Edebilme Özelliği ile Tahin

Susam tanelerinin ezilerek ve çeşitli işlemlerle akıcı bir kıvama gelmiş hali olan tahin, kahvaltı sofralarının ve özellikle de kış aylarının vazgeçilmez gıdaları arasında yer alıyor. Genellikle pekmez ile karıştırılarak kullanılsa da, tek başına tüketilmesi de mümkün ve besin değeri en yüksek gıdalardan biri olarak kabul ediliyor. Tahinin başlıca faydalarına değinecek olursak;

  • E, C ve B vitaminleri bakımından son derece zengin olan tahin, vücudumuzun bağışıklık sistemini koruyor, destekliyor ve özellikle soğuk havalarda hastalanmamızı engelliyor.
  • Tahin; fosfor, kalsiyum, demir ve B1 vitamini kaynağı olma özelliği taşıyor. Diyet lifleri bakımından oldukça zengin olduğu için sindirim sistemine de pek çok faydası bulunuyor. Özellikle kabızlığa iyi geliyor.
  • Kemik sağlığına iyi geliyor ve gelişme çağındaki çocukların tüketmesi gereken gıdalardan biri olarak kabul ediliyor.
  • Esansiyel yağ sitleri barındıran tahin, kelimenin tam anlamıyla bir enerji deposu. Aynı nedenle, cilt sağlığı ve güzelliği bakımından da çeşitli faydalar barındırıyor. Yağlı bir gıda olmasına rağmen doymamış yağ oranı doymuş yağ oranından fazla olduğu için, kilo alınmasına neden olmuyor. Bir yemek kaşığı tahinin %80’i doymamış yağ asitlerinden oluşuyor.
  • Doymamış yağlar barındırması, kalp ve damar sağlığına da iyi gelmesini sağlıyor. Omega 3 yağ asidi içeren tahin, iltihaplara bağlı olarak gelişen kardiyovasküler hastalıkları da engelliyor.
  • 1 tatlı kaşığı tahin, günlük alınması gereken bakır miktarının %26’sını, çinko miktarının %9’unu, demir ve selenyum miktarının ise % 12’sini barındırıyor. Demir bakımından zengin olduğu için, kansızlığa da iyi geliyor.
  • Tahin, oranında saf proteinden oluşuyor. Dolayısıyla kas sağlığı ve gelişimi açısından büyük öneme sahip bulunuyor. Aynı nedenle, vücut geliştirme sporu ile uğraşanların tüketmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor.
  • Hücre yapısının bozulmasını engellediği ve organların detoks yapmasını sağladığı için, vücuttaki zehri yok edebilen tek gıda olarak kabul ediliyor.

UFresh, iyi kalite susam tanelerini özenle seçerek kabuklarını soyuyor, geleneksel yöntemlerle saatler boyunca kavurup sofralarınıza en lezzetli haliyle getiriyor.  

Tahin Besin Değerleri

Her 100 gram tahinde;

Enerji                                         594 kalori                                                 Kalsiyum                426 mg                  

Şeker                                         0.5 g                                                             Demir                      9 mg

Diyet Lifi                                  9 gr                                                                Magnezyum        95 mg

Protein                                     17 gr                                                            

Yağ                                              54 mg                                       

A Vitamini                              67 IU                                                           

Sodyum                                    115 mg

B6 Vitamini                           0.1 mg