Yer Fıstığı Çeşitleri Nelerdir?

Kuruyemiş çeşitleri, kültürümüzde oldukça geniş bir yere sahiptir. Uzun yıllardır akşam ailece televizyon karşısında en sevdiğimiz programları izlerken kuruyemiş çeşitleri bizlere eşlik eder. Bunun dışında gün içinde çalışırken, ara öğünlerde atıştırmalık olarak da kuruyemiş çeşitleri bizlerledir.

Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan yer fıstığı keyifli akşamlara eşlik eden atıştırmalıklardan biridir. Kavrulmuş tuzlu yer fıstığı, kavrulmuş tuzsuz yer fıstığı, kabuklu yer fıstığı, ballı susamlı fıstık, soya soslu çıtır fıstık, çıtır topy fıstık gibi çeşitleri bulunan yer fıstığı, kuruyemiş gurmeleri için farklı çeşitleri bir arada sunar.

 

En Çok Sevilen Yer Fıstığı Çeşitleri Nelerdir?

 

Yer fıstığı en çok tercih edilen kuruyemiş çeşitleri arasında bulunmaktadır. Hem çeşitliliği sayesinde hem de yüksek besin değerlerine sahip olması ile yer fıstığı, kültürümüzde  sıkça tercih edilir. En çok sevilen yer fıstığı çeşitleri; Kavrulmuş tuzlu yer fıstığı, kavrulmuş tuzsuz yer fıstığı, kabuklu yer fıstığı, ballı susamlı fıstık, soya soslu çıtır fıstık, çıtır topy fıstıktır. Bu yer fıstığı çeşitlerinin tercih edilme sebeplerinden biri, farklı çeşitleri ile farklı lezzetleri kuruyemiş sevenler için sunuyor olmasıdır. Tuzlu, tuzsuz, tatlı gibi farklı çeşitleri ile günün her anı atıştırmalık tabağında sıkça yer alır. Yer fıstığı çeşitleri ile siz de atıştırmalık tabağını keyifli bir hale getirebilirsiniz. Kuru meyve çeşitleri ve diğer kuruyemiş çeşitleri ile zenginleştirebileceğiniz atıştırmalık tabağınızda, yer fıstığı çeşitleri için de yer ayırabilirsiniz.

Yer fıstığı çeşitleri kuruyemiş tabağı dışında yemeklerde ve salatalarda da bizlere eşlik eder. Farklı yemekler yemeyi ve farklı lezzetleri sevenler için yer fıstığı çeşitleri, lezzet yelpazesini genişleten kuruyemiş çeşitleri arasında yer almaktadır.

 

Yer Fıstığı Çeşitleri Nasıl Yapılır?

Kavrulmuş tuzlu yer fıstığı üretimi, yer fıstığı toplandıktan sonra tuz ile kavrularak gerçekleştirilmektedir. Kuruyemiş çeşitleri arasında tuzlu lezzetleri sevenler için ideal bir lezzettir. Kavrulmuş tuzsuz yer fıstığı, yer fıstığı toplandıktan sonra sadece hazırlanmaktadır. 

Kabuklu yer fıstığı ise, toplandıktan sonra bir süre kavrularak hazırlanır. Kabuklu lezzetleri tercih edenler için keyifli bir kuruyemiş türüdür.

Ballı susamlı yer fıstığı; yer fıstığının kabukları soyulduktan sonra fıstıkların susam ve bal ile beraber kavrulması ile hazırlanmaktadır. Yer fıstığını tatlı olarak tercih edenler için vazgeçilmez bir lezzettir.

Soya soslu çıtır yer fıstığı, soya sosu ile kaplanmış olan yer fıstıklarının kavrulması işlemiyle hazırlanmış olur. Soya lezzetini sevenler için akşam çay keyfine ortak olan kuruyemiş çeşitleri arasındadır.

Soslu cips fıstık, sosunda yer alacak baharatlar ile fıstıkların harmanlanmasının ardından kavrularak hazırlanır. Baharatlı ürünler tercih edenler için oldukça ideal bir atıştırmalıktır.

 

Yer Fıstığı Nerede ve Nasıl Yetişir?

 

Farklı çeşitlere sahip olan yer fıstığının yetişmesi için iklim koşullarının uygun olması gerekmektedir. Genelde ılıman ve tropikal iklimlerin hüküm sürdüğü yerler, yer fıstığının yetişmesi için elverişlidir. Yer fıstığı toprak olarak kumlu ve gevşek toprakları sever, dolayısıyla ülkemiz toprakları yer fıstığının yetişmesi için verimli alanlar sunar. Özellikle Ege, Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgeleri yer fıstığı üretiminde ilk sıralarda yer alır. Nisan ve mayıs aylarındaki son soğuklar geçtikten sonra yer fıstığı ekimine başlanır. Yerin altına ekilen yer fıstıkları daha sonrasında toprak üzerinde meyve vermeye başlar. Yaklaşık 5 ay sonra hasat için hazır olan yer fıstıklarımız işte bu şekilde yetişir.

Yer fıstığı yaklaşık 30 cm – 50 cm arasında bir uzunluğa sahip olur. Büyümesinde etkili olan şeyler; iklim koşulları, toprak verimliliği, sulama ve bakımdır. Baklagil türüne ait olan yer fıstığı türleri, tohumuna göre farklılık göstermektedir. Spanish, Runner, Valencia ve Virginia gibi farklı tohum türleri bulunmaktadır. Runner fıstık, büyük çekirdeklere sahip olması ile bilinen bir türdür. Virigina yer fıstığı türü, kabuklu fıstık için kullanılmaktadır. İspanyol yer fıstığı türü,  küçük taneleri olan bir türdür. Valencia türü yer fıstığı ise tatlı fıstık türleri içinde yer almaktadır.

 

Yer Fıstığı Besin Değeri

Yer fıstığı besin değerleri yüksek olan bir kuruyemiştir. Baklagiller ailesinden olan yer fıstığının 100 gramında 567 kcal kalori, 49 gram yağ bulundurmaktadır. İçeriğinde protein, karbonhidrat, lifler, potasyum, magnezyum, demir ve B12, C vitaminlerini bulunduran bir kuruyemiş türüdür.