Şifa Kaynağı Pekmez

Pekmez üzüm, kuşburnu, incir, keçiboynuzu veya dut gibi tatlı meyvelerin ya da şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi şekere dönüşebilen tüm tarım ürünlerinden üretilebilen pekmez, kültürümüze her zaman var olmuş yoğun ve kıvamlı bir şurup. Ancak pancar şekeri ve ardıçtan üretilen pekmezler de bulunuyor. Ezilen ve şırası çıkartılan meyvelerin saatler boyunca kaynatılması ile üretilen pekmez, mükemmel bir enerji kaynağı olarak kabul ediliyor. Nitekim 100 gram pekmezde 1.276 kJ (305 kalori) enerji bulunuyor. Sahip olduğu çok sayıda vitamin ve mineral sayesinde, vücudumuza özellikle soğuk kış aylarında destek oluyor. Tahinle karıştırılıp tüketildiğinde ise, lezzetine doyum olmuyor. Pekmezin faydalarını listeleyecek olursak:

  • Günlük ihtiyacımız olan magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir gereksiniminin büyük bir bölümünü karşılıyor.
  • İçeriğinde yer alan doğal glikoz, doğrudan kana karışarak enerjiye dönüşüyor. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabiliyor.
  • Antioksidan özellikleri sayesinde yaşlanma etkilerini azaltıyor, sigara kullanımı ve güneş ışığı gibi nedenlerle oluşan cilt sorunlarını ortadan kaldırıyor.
  • Potasyum bakımından zengin bir gıda olduğu için, kalp ve damar sağlığına pek çok faydası bulunuyor. Nitekim pekmezin kalp krizini engellemede önemli bir role sahip olduğu biliniyor.
  • Hücrelerimizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyor ve yapılarının değişmesini engelliyor. Bu nedenle, çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu etkisi bulunuyor.
  • Kalsiyum bakımından zengin olduğu için, hem kemik ve hem de sindirim sistemi sağlığına çok sayıda faydası bulunuyor. Özellikle kolon (bağırsak) kanseri riskini azalttığı biliniyor.
  • Bir çorba kaşığı pekmezin %7,5’u B6 vitamininden oluşuyor. B6 vitamini; bağışıklık sistemi, sinir sistemi, hücre oluşumu, kan sağlığı ve enerji üretimi için hayati öneme sahip bir vitamin. Aynı şekilde, arterit ve romatizma ağrılarının oluşmasını da engelliyor.
  • Yağ oranı sıfır olduğu için kilo alınmasına neden olmuyor.

Ufresh, en taze meyvelerden geleneksel tariflere sadık kalarak ürettiği birbirinden lezzetli doğal pekmezleri, kahvaltı sofralarınıza taşıyor.

Pekmez Besin Değerleri

Her 100 gram (üzüm) pekmezinde;

Enerji                                         293 kalori                                                                   Kalsiyum                32 mg                     

Yağ                                              0 g                                                                                    Demir                      0.45 mg

Diyet Lifi                                  0.21 gr                                                                          Potasyum              832 mg

Protein                                     1.12 gr                                                       

Yağ                                              0 mg                                          

A Vitamini                              19 IU                                                           

Sodyum                                    9 mg

C Vitamini                              10 mg