Ramazan Ayında Beslenme Önerileri

Ramazan Ayı, manevi duygularımızın en yüksek olduğu zamanlardan bir tanesi. Birlik ve beraberlik duyguları, akabinde Oruç tutmanın verdiği manevi doygunluk ile geçen bir ay.  Yaşam biçiminin ve metabolizma alışkanlıklarının tamamen değiştiği Ramazan Ayı’nda sağlığımız için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar mevcut.

Ramazan Ayı için beslenme önerileri, bu yüzden oldukça değerli. Ramazan Ayı menülerimizi oluştururken dikkat edeceğimiz temel birçok başlık bulunmakta. Gün içerisinde fiziksel aktivitelerde yoğun bulunan, Çalışan kesim için gün içerisinde harcanan enerji ihtiyacının sahur öğününde karşılanabilmesi oldukça önemli.  O yüzden İftar menüsü ve Sahur Menüsü için yapılan hazırlıklara dikkat etmek oldukça önemlidir.

Çalışanlar için Ramazan Ayı beslenme tavsiyeleri

Özellikle çalışan kesimin, Oruç tutarken günlük mesaisi esnasında yaşayabileceği zorlukların önüne geçmek için, Sahur menüsünde mutlaka günlük protein ihtiyacını ve enerji ihtiyacını karşılayabileceği gıdaları tercih etmesi gerekmektedir. Gece tüketilen sahur menüsünde, vücutta şişlik yapmayacak ve uykuda hazımsızlık sorunu yaşatmaması için lifli gıdalar ve sağlıklı yağ, protein kaynakları tercih edilmelidir. Bunun için de bizlerin önerisi, Fındık ve Badem  gibi protein, yağ bakımından zengin kuruyemişlerin mutlaka Sahur menülerinde bulunması yönünde.

Yeterli protein tükettiğinizde, hem gün içerisinde daha az açlık hissi ile karşılaşacak hem de enerjinizi daha verimli kullanabileceksiniz. Sahur menüsü ve İftar menülerinde tercih edeceğiniz kuruyemişler metabolizmanızın ihtiyaçlarını karşılarken, sizlere sağlıklı bir öğün de sunmuş olacaktır.

Ramazan Ayı İftar menüsü

Ramazan Ayı’nda beslenme tüm yıl olduğundan biraz daha fazla önem arz etmekte, vücut gün içerisinde birçok mineral ve besinden yoksun kalmaması için iftar menülerimizin yeterli miktarda besin kaynaklarına sahip olduğundan emin olmamız gerek. Özellikle kilo problemi yaşayanların, Ramazan menülerinde, diyet ihtiyaçlarını karşıladıklarını düşünmeleri ve daha az öğünle beslendikleri için kilo vereceklerini düşündüklerini görürüz. Sağlıklı bir beslenme, menülerinizde bulunacak Fındık, Badem gibi kuruyemişlerin ve sizlere özel hazırlanan Ramazan Paketlerinin metabolizmanızı hızlandırmak için etkisi daha fazladır.

İftar menünüzde, Hurma, Kuru Kayısı gibi basit şeker içeren gıdalar ile bir başlangıç yapmanız sizlerin kan şekerini yükselterek, açlık hissinizi de hızlı bir şekilde giderecektir. İftar menüsünde yer verilen Hurma, Kayısı gibi gıdalar sayesinde hazımsızlık gibi problemlerin de önüne geçebilirsiniz.

Ramazan menülerinizdeki sağlıklı bir beslenme tabağında olması gerekenler, Ceviz, Fındık, Badem, Zeytinyağı.