Kış Geldi Kestane Sezonu Açıldı

Latince adı “castanea sativa” olan kestane, kuzey yarımkürenin hemen her yerinde yetişen özel bir yemiş. En çok Çin, Japonya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yetişiyor ve pürüzsüz, parlak, koyu kahverengi dış kabuğu sayesinde kolaylıkla tanınıyor. İdeal bir kestanenin 3.50 – 4.00 cm çapında ve 8 – 12 gr. ağırlığında olması gerektiği kabul ediliyor. Ülkemizde de sevilen bir yemiş olan kestane, özellikle kış aylarında sıklıkla tüketiliyor. Hatta “soba üzerinde kızaran kestane” imajı, neredeyse kış mevsimi ile özdeşleşmiş sayılıyor. Peki, bu lezzetli yemişin faydaları neler?  Gelin birlikte bir göz atalım.

  • Her 100 gr. kestanede, 8 gr. fiber bulunuyor. Bu son derece yüksek bir değer, örneğin ceviz için bu oran sadece 100 / 2,1 gram. Yüksek oranda fiber içermesi nedeniyle, kestane glisemi indeksi düşük gıdalar arasında giriyor. Diğer bir deyişle, kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltmiyor ve kolesterol seviyesinin düşmesine faydası dokunuyor.
  • Her 100 gr. kestanede, sadece 195 kalori bulunuyor. Diğer bir deyişle, diyet yapıyor olsanız dahi kızarmış kestaneleri rahatlıkla tüketebilirsiniz! Kestane, aynı zamanda önemli bir C vitamini, potasyum, amino asit, magnezyum ve antioksidan kaynağı olarak kabul ediliyor.
  • Kestane, kabuklu yemişler arasında yağlı asit oranı en yüksek olanı. Yağlı asitler, kalp-damar sağlığı ve çocukların nörolojik gelişimi için büyük bir önem taşıyor.  Hatta aynı nedenle, kestane yağı, ayçiçek yağlarının en sağlıklı alternatiflerinden biri sayılıyor.
  • Kestaneler glüten içermeyen gıdalar – aynı badem ve fındık gibi. Bu nedenle, hemen her glütensiz gıda içeriğinde kestaneye de yer veriliyor. Çölyak hastaları da, aynı şekilde kestaneleri güvenle tüketebiliyor.

Kestane; haşlanmış, çiğ veya kızarmış halde tüketilebiliyor. Ancak kızartacaksanız, kabuğun patlamaması için önceden birkaç çizik atmanız gerekiyor. Meyve ve sebzelerle aynı yerde depolayabilirsiniz, kestaneler birkaç hafta boyunca tazeliklerini yitirmeden saklanabiliyor.

İçerik (her 100 gr. kestane için) Değer
Enerji 195 kalori
Karbonhidrat 45.54 gr
Protein 2.42 gr
Yağ 2.26 gr
Kolesterol 0
Fiber 8.1 gr
A Vitamini 28 IU
C Vitamini 43 mg
Sodyum 3 mg
Potasyum 518 mg
Magnezyum 32 mg
Çinko 0.53 mg
Demir 1.01 mg