Keyifle Tüketilen Badem Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Badem, ülkemizde ve dünyada sıkça tüketilen bir kuruyemiş türüdür. Farklı çeşitlere sahip olan badem, dört mevsim keyifle tüketilen kuruyemiş çeşitleri arasında ter almaktadır.

Badem, gülgiller familyasından olan badem ağacında yetişir. Ilıman iklim koşullarını seven baden ağacı, Türkiye’de de ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Çakıllı ve kumlu toprak türünü seven badem ağacı, bu toprakta verimli meyveler verir. Dünyada ise Lübnan, Suudi Arabistan, İsrail, Ürdün gibi ılıman iklimlerin yaşandığı ülkelerde yetişir. Badem ağacının kökleri toprak altında 3-5 metreye kadar büyüyebilir. Badem ağacının boyu, 12 metreye kadar uzanabilir. Badem ağacı, Asya’nın güneybatı bölümüne özgü bir ağaç türüdür.

Tatlı ve acı badem olarak iki farklı türü bulunmaktadır. Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan badem, tatlı badem türüdür. Çiğ olarak tüketilir. Kuruyemiş çeşitleri arasında da badem, farklı türlerde bulunur. Bunlar; kavrulmuş badem içi, kabuklu badem ve çiğ badem içi ürünleridir. Badem meyvesi, çiğ olarak da kurutulmuş olarak da tüketilebilen bir meyvedir.

Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan badem çeşitleri, günün her saati rahatlıkla tüketilebilen bir çerez çeşididir. Kahvaltıda, akşam çayın yanında ya da ara öğünlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Farklı seçenekleri olan badem çeşitleri arasından en sevdiğiniz bademi gün içinde, her mevsim rahatlıkla tüketebilirsiniz.


Badem Nasıl Yetiştirilir?

Günümüzde sıkça tüketilen kuruyemiş çeşitleri arasında olan badem meyvesinin tarihi yüzyıllar öncesine dayanır. Arkeolojide badem meyvesinin tarihi M.Ö 1325 yılına kadar uzanır. Farklı formlarda bulunan badem, ılıman iklimlerde yetişen bir ağaç türünün meyvesidir. Badem ağacını taze halinde bulunan meyvesine çağla denir. Badem ağacı ilkbaharda meyve veren bir ağaç türüdür. Ağırlıklı olarak Ortadoğu’da yetişir. Badem ağacının gövde genişliği 30 santimetreye kadar genişleyebilir. Badem ağacının toprağı sık sık havalandırılmalıdır. Ağaçlar ekilirken aralarında en az 7 metre mesafe bırakılmalıdır.


Badem Çeşitleri Nelerdir?

Kuruyemiş çeşitleri arasında sıkça tüketilen ürünlerden biri olan badem, farklı çeşitlere sahip olan atıştırmalıklardan biridir. Kavrulmuş badem içi, kabuklu badem ve çiğ badem içi seçenekleri bulunmaktadır.


Çiğ Badem Nedir?

Çiğ badem, günümüzde en sevilen kuruyemiş çeşitleri arasında yer alır. Badem ağacından toplanan badem meyvesinin kabuklarının kırılması ile elde edilir. Çiğ badem, herhangi bir işlemden geçmez. Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan çiğ badem, kabuklarından ayrıldıktan sonra doğrudan tüketime hazır hale gelir. En keyifli atıştırmalıklardan biri olan çiğ bademi günün her saati rahatça tüketebilirsiniz.


Kabuklu Badem Nasıl Elde Edilir?

Kabuklu badem günümüzde en sevilen kuruyemiş çeşitleri arasında yer alır. Badem ağacından toplanan bademin kabukları açılmadan hazırlanır. Kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan kabuklu badem, tuzla kavrularak hazırlanır. En keyifli atıştırmalıklardan biri olan kabuklu bademi günün her saati rahatça tüketebilirsiniz.


Kavrulmuş Badem Nasıl Üretilir?

Kavrulmuş badem, kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan badem türleri içinden en sık tüketilen üründür. Kavrulmuş badem, badem ağacından toplanan badem meyvesinin kabuklarının kırılarak hazırlanması ile elde edilir. Kavrulmuş badem, çiğ bademden üretilir. Kabukları kırılan badem, tuz ile kavrulur ve tüketime hazır hale getirilir. En keyifli atıştırmalıklardan biri olan kavrulmuş bademi günün her saati rahatça tüketebilirsiniz.