Kestane Şekerinin Faydaları

Kestane şekeri, kestane ve şekerli şerbet karışımından imal edilen, kültürümüze has bir tatlıdır. Evde dahi yapabilmeniz mümkündür. İçine şeker ilave edilmiş olması, kestanenin faydalarını etkilemez. Yani kestanenin faydaları, kestane şekeri halindeyken dahi etkili olacaktır. Kestane, bir vitamin ve mineral deposudur. Yağ oranı düşüktür ve zengin bir diyet lifi kaynağıdır. Bu bağlamda, kestane ve kestane şekerinin faydalarını şöyle belirtmek mümkündür:

  • Potasyum oranı en yüksek gıdalardan biridir. Bu nedenle potasyum eksikliği tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak şeker hastalığı olanların, kestane şekerini değil, kestanenin kendisini tüketmesi tavsiye edilmektedir.
  • Kalp ve kas sistemini uyarıp, bedeninin su dengesini düzenler. Kan dolaşımını hızlandırır, varis ve basurların gelişmesinin önüne geçer.
  • Fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı binlerce yıldan bu yana kullanılmaktadır.
  • Sanılanın aksine yağ oranı oldukça düşüktür. Bir nişasta ve diyet lifi kaynağıdır.
  • Antioksidan özellikleri vardır. İçerdiği falavanoidler sayesinde, vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. Bu bağlamda bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı koruyucu etki gösterir.
  • Demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko gibi mineraller bakımından son derece zengindir.
  • B1, B2 ve C vitaminlerini de bol miktarda içerir. Bu yönüyle, kış aylarında sık sık hasta olmanızı engeller.
  • Tok tutucu özelliği sayesinde acıkma hissinin oluşmasını geciktirir. Bu bakımdan, pek çok diyet programının içerisinde yer alır.
  • Afrodizyak etkisi vardır ve içindeki selenyum nedeniyle, prostat kanserinden korur.
  • Lineoleik asit bakımından zengin bir gıdadır. Pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır. Özellikle kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Kestane şekerinin yoğun miktarda şerbet, yani şeker içerdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle damar sertliği ve diyabet hastalarının ölçülü tüketmesi gerekmektedir.

Kestane Şekeri Besin Değerleri

Her 100 gram kestane şekerinde;

Enerji                                         256 kalori                                                 Kalsiyum                14.38 mg                                

Şeker                                          24.79 g                                                    Demir                      0.46 mg

Diyet Lifi                                     6,1 gr                                                       Potasyum              216,53 mg

Protein                                       1.82 gr                                                      Potasyum              680 mg

Yağ                                              0.68 mg                                                     

A Vitamini                                  1,44 IU                                                       

Sodyum                                      1.73 mg

C Vitamini                                  9.71 mg