Dut Kurusuyla Gelen Mucize

Vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin bir yemiş olan dut kurusu, pek çok rahatsızlığa iyi geliyor. Güneş altında kurutulan dutlar, uğradıkları kimyasal değişim nedeniyle sayısız şifalı özellik kazanıyor. Eğer kurutma işlemi dutlar toplandıktan sonra birkaç saat içinde yapılırsa, yaş dutun faydaları da kaybolmuyor.  Dut kurusunun sağlığımıza olan bazı faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Dut kurusu B, B2, C ve K vitaminleri bakımından zengin bir yemiş. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle soğuk havalarda hastalanmamızı engelliyor. K vitamini ise kemik sağlığına son derece iyi geliyor. Nitekim 100 gram dut kurusu, günlük kalsiyum ihtiyacımızın %10’unu karşılayabiliyor.
  • Bir protein kaynağı olan dut kurusu, öğün aralarında atıştırmalık olarak tüketilebiliyor. Böylece, diyetinizi bozmadan ve gereksiz kalori almadan açlığınızı dindirmeniz mümkün oluyor. Diyet lifi bakımından zengin bir yemiş olduğu için, sindirim sistemine de iyi geliyor ve özellikle kabızlığı engelliyor.
  • Dut kurusu, yüz yıllardan bu yana egzama tedavisinde kullanılıyor. Bir avuç dut kurusu 3 bardak su içinde kaynatılır ve eller bu suyun içine koyulup 10 dakika bekletilirse, egzamalı bölgelerin çatlaması ve kanaması engelleniyor. Bu tedaviyi haftada 3-4 kez uygulayabilirsiniz.
  • Dut kurusunun beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği, özellikle de uzun dönemli hafızayı kuvvetlendirdiği biliniyor. Nitekim konu hakkında yapılmış bilimsel araştırmalar da bu sonucu destekliyor.
  • Kolesterolü dengeleme özelliği olan dut kurusu, diş eti rahatsızlıklarına ve dama sertliğine de iyi geliyor. Ayrıca anemiyi önleyici etkisi bulunuyor.
  • Dut kurusu, yine yüz yıllardır bağırsak kurtlarını düşürmek için kullanılıyor. Bağırsak kurtlarından şikâyetçiyseniz, aç karnına tüketeceğiniz bir avuç dut kurusu, bunları düşürmenizi sağlayacaktır.

UFresh, taze dutları topladıktan birkaç saat sonra gün ışığı altında kurutuyor ve besleyici, sağlığa faydalı değerlerini yitirmeden sofralarınıza getiriyor.

Dut Kurusu Besin Değerleri

Her 100 gram dut kurusunda;

Enerji                                         74 kalori                                                                      Kalsiyum                376 mg                  

Yağ                                              0 g                                                                                    Demir                      9.44 mg

Diyet Lifi                                  8.92 gr                                                                          Potasyum              979 mg

Protein                                     2.17 gr                                                       

Kolesterol                              0 mg                                          

A Vitamini                              25 IU                                                           

Sodyum                                    26 mg

C Vitamini                              36.4 mg