Dut Kurusu Nedir? Dut Kurusu Nasıl Kurutulur?

Dut kurusu eşsiz lezzeti ve zengin demir içeriğiyle sofralarımızda yer alan bir meyve kurusudur. Benzersiz meyve lezzeti ile sofralarımızda atıştırmalıklar olarak ara öğünlerimizde yer alan dut kuruları sıklıkla tüketilmektedir.

Dut kurusu nedir? Dut kurusu nasıl kurutulur? Dut meyvesi özellikleri nelerdir? Sorularına yanıt arıyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

 

Dut Meyvesi Özellikleri Nelerdir?

Dut meyvesi, yaz aylarında yetişerek sofralarımızda yer alan ve kısa sürede tüketilmesi gereken lezzetli meyvelerden biridir. Özellikle demir oranının yüksek olması, dut meyvesini sık tüketilen meyveler arasında yer almasını sağlamaktadır. Mevsiminde toplanan taptaze dut meyvelerini, yıl boyunca tüketebilmek amacıyla kurutarak muhafaza etmek mümkündür.

Özellikle kış aylarında yaş olarak bulunması mümkün olmayan dut meyvesi, kış aylarında kuru haliyle tüketilmektedir. Tatlı ihtiyacını karşılamaya da yarayan kuru dut meyvesi, tatlı isteğini bastırarak gereksiz kalori alımını engellemeye yardımcı olur.

 

Dut Kurusu Nasıl Yapılır?

Dut kurutmak için güneşin henüz yükselmediği günün ilk sabah saatlerinde meyvelerin toplanması ve kurutulma işlemlerinin gerçekleştirilmesi önerilir.

Günün ilerleyen saatlerinde gün ışığı ile karşılaşan dutların diri görünümlerini kaybetmemesi için sabah saatlerinde dut meyveleri toplanır. Hasat için kuru hava seçilmesi dut meyvelerinin daha lezzetli olmasını sağlar. Dut kurusu kurutma işleminden hemen önce gerçekleştirilen temizleme işlemi ile dut meyveleri kir, toz ve gazlardan arındırılır.

Meyvenin temizliği hakkında şüpheleriniz varsa sirkeli su ile yıkamanız önerilir. Yıkanan ve kurutma işlemi için hazırlanan dut meyveleri kalın kağıt havluların üzerine serilir ve tamamen kuruyana kadar oda sıcaklığına bırakılır.

Kağıt havlu üzerine serdiğiniz dut meyveleri içerisinden, olgunlaşmamış, çürümüş dutları ayıklamanız daha lezzetli dut kurularına sahip olmanızı sağlar.

 

Dut Kararmadan Nasıl Kurutulur?

Dut meyveleri uzun ömürlü saklama koşulları için elverişli meyveler değildir. Bu sebeple dut meyveleriniz kararmadan kurutma yöntemlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dalından toplanan diri dut meyvelerinizi açık havada, güneşte veya kapalı alanda kurutabilirsiniz.

Dut oldukça sulu ve narin bir meyve olduğundan; gölge ve serin alanlarda birbirine çok yakın dizilerek kurutulan meyveler çürümeye başlayabilir. Diğer yandan, direkt kızgın güneş ışığı, taze meyvelerin sahip olduğu ve hasat sürecinde saklamak istediğiniz vitaminlerin çoğunu yok edebilir.

Bu nedenle, yarı gölgeli ışıkta ve uygun sıcaklıkta, havalandırmalı alanlarda dut meyvelerinizi kurutmanız en doğru seçenek olacaktır.

Beklenmedik çiy ve yağmura karşı dut meyvelerini iç mekanlarda kurutmak doğru bir tercih olacaktır.

 

Güneşte Dut Kurusu Hazırlama

Balkonunuz, terasınız veya verandanız var ise toz almayacak şekilde dutlarınızı bu bölgeye serip kurutabilirsiniz.  Kurutulmak için temizlenen ve uygun koşullar sağlanan dutlar, geniş ve temiz bir örtüye veya kağıt havluya yeterli aralıklar bırakılarak serilir.

Hazırlanan dutlar, yağışa karşı korunaklı ve direkt gün ışığından uzak bir noktada konumlandırılır. Dut meyvelerinin ideal seviyede kuruması için dutlar bu ortamda birkaç gün dinlendirilir.

 

Dut Kurusu Faydaları

Dut kurusu oldukça sevilen ve sofralarımızda sıklıkla tüketilen bir meyvedir. Oldukça lezzetli olan kuru dut, tatlı ihtiyacını da bastıran bir meyve olduğundan diyet yapanlar tarafından da sıkça tercih edilen kuru meyveler arasında yer almaktadır. Dut kurusu hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında dut kurusu faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

 

Dut Kurusu Kalori

1 yemek kaşığı dut kurusu yaklaşık 50 kaloridir. 100 gram kuru dut ise yaklaşık 336 kalori olarak belirtilmektedir.

 

Dut Kurusu Nasıl Tüketilir?

Tüm besinlerde olduğu gibi kuru dut tüketirken bazı hususlara dikkat edilmeli, yeterli ve dengeli seviyelerde tüketilmelidir. Dut kuruları, pek çok lezzetli tarifi süsleyen eşsiz kuru meyvelerdir. Dut kuruları, kurutulmuş meyve olarak direkt tüketim için de uygundur. Aynı zamanda dut kuruları kaynatılıp kür haline getirilerek de tüketilebilmektedir.