Düğünlerde En Çok Tercih Edilen Kuruyemiş Çeşidi: Ceviz

Anadolu kültürünün vazgeçilmez parçası olan düğünler, ikramları ile de ünlüdür. Pratik ve lezzetli ikramlar hazırlanır ve misafirlere servis edilir. Düğün kuruyemişleri ise bu pratik lezzetler arasında en önde gelen seçeneklerdendir. Karışık kuruyemişler, özel olarak hazırlanan kuruyemişler gibi birden fazla seçenek ile misafirlere sunumlar yapılmaktadır.

 

Düğünler içerisinde ikram olarak hazırlanan kuruyemiş çeşitleri oldukça fazladır. Ceviz ise düğünlerde sıkça tercih edilen bir kuruyemiş çeşididir. Düğünler içerisinde misafirlere ikram edilmek üzere hazırlanan kuruyemiş kutularında ceviz muhakkak vardır. Ceviz içi ve kabuklu ceviz şeklinde olan cevizler herkes tarafından sevilmektedir. Cevizin besin değerleri de lezzeti kadar fazladır.

 

Kuruyemiş çeşitleri arasında vazgeçilmez olan ceviz, günün her saati tüketilmektedir. Spor yapanlar, ders çalışanlar, ara öğün olarak kullananlar cevizi tercih etmektedir.

 

Sizler de en güncel kuruyemiş fiyatlarını görmek ve kaliteli ceviz satın almak istiyorsanız eğer UFresh sizler için var.

 

Cevizin Tarihi

 

18 farklı türe sahip olan ceviz insanlar tarafından en sevilen kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Ceviz denildiğinde akla gelen “Anadolu cevizi”, “İngiliz cevizi” ve “İran cevizi” olarak adlandırılan j. Regia’dır.

 

Yabani formlar içerisinde olan cevizler dünyanın birçok alanında doğal olarak yayılmıştır. Anadolu cevizi çeşitli göçlerden de etkilenerek ticaret kervanları sayesinde doğal olarak yayılma alanının dışına taşmıştır. Böylece daha fazla yerde Anadolu cevizi bulunmaktadır. Cevizin anavatanı bazı kaynaklara göre Çin, bazı kaynaklara göre ise İran’ı işaret etmektedir. Oldukça geniş bir alanı temsil eden ceviz, günümüzde sıkça tüketilen bir kuruyemiş haline gelmiştir. 16. Yüzyıl ortalarında İngiltere’ye 17. Yüzyılın sonlarına doğru ise Amerika taraflarına kadar ulaşmıştır.

 

Cevizin Türkiye’de varlığı ise binlerce yıla dayanmaktadır. Ülkemizin coğrafyası cevizin doğal yayılma alanı içerisinde olduğu için birçok bölgede ceviz bulunmaktadır. Ceviz ağaçları hem kültür bitkisi olarak hem de yabani olarak Türkiye’de birçok bölgede yetişmektedir. Deniz kıyısından 2000 metreye kadar olan yerlerde ekonomik olarak yetiştirilmektedir.

 

Ceviz Ağacı Özellikleri

 

Ceviz ağacı oldukça hızlı büyüyen bir ağaç türüdür. 25 ile 40 metre arasına kadar uzamaktadır. Büyük bir alanı kaplayan ceviz ağacı, 300 ile 500 m2 alanı kaplayabilir. 3 farklı şekilde ceviz ağacı görülebilir. Dik, yarı dik ve taçlı şekillerde olabilir. Ceviz ağaçlarının kökleri ise kazık kök şeklindedir. Bundan ötürü kılcal kök bolca bulunmaktadır. Kökler ise derinliğe doğru 3 ya da 5 metre derinliğe inebilir.

 

Ceviz ağacının gövdesinde bulunan dallanmalar ise toprak yüzeyinden 1 ya da 2 metre yukarıda olur. Gövdenin genişliği ise 6 metreye kadar gelişebilmektedir. Ceviz ağaçlarının yüzeyi ise oldukça düzgün olmaktadır. Ağacın yaşı ilerledikçe rengi koyulaşmaktadır. Düzgün yüzeyinde ise çatlaklar başlar.

 

 

Ceviz Çeşitleri

 

Kabuklu Ceviz: Lezzeti ile ünlü kabuklu ceviz oldukça sık tüketilen bir kuruyemiş çeşididir. Düğün çerezleri arasında da vazgeçilmez olan ceviz Ufresh farklı ile sofralarınıza ulaşmakta. Güvenli bir şekilde Ufresh farklı ile sipariş verebilirsiniz.

 

Ceviz İçi: Sofralarınızda, kahvaltılarda ya da sohbetlere eşlik etmesiyle ünlü olan ceviz, eşsiz bir lezzete sahiptir. Düğün çerezleri arasında ikram edilen ceviz içi misafirlerinize ve sizlere lezzeti tanıştıracaktır. En güncel ceviz içi fiyatlarını görüntülemek için tıklayabilirsiniz.

 

 

Ceviz Kullanılan Alternatif Lezzetler

 

Cevizli Lokum: Mutfak kültürü içerisinde bayramlarda, düğünlerde ve özel günlerde cevizli lokum ikramı oldukça popülerdir. Düğün hazırlıkları sırasında konuklara ikram edilen bir alternatif lezzet cevizli lokumdur.

Brezilya Cevizi: Lezzeti ile ünlü Brezilya cevizi son dönemlerde oldukça aranan bir kuruyemiş çeşididir. Güney Amerika’da Amazon bölgesinde yetişen cevizler, alternatif olarak tüketilen lezzetli bir kuruyemiş çeşididir.

Cevizli Sucuk: Anadolu mutfağı içerisinde önemli bir yere sahip olan cevizli sucuk oldukça sevilen bir alternatif lezzettir. Cevizin kaynatılmış şıraya batırılıp kurutulmasıyla hazırlanan cevizli sucuk oldukça lezzetlidir. En güncel cevizli sucuk fiyatları için tıklayın.

 

Düğünlerde ikram edilen kuruyemiş çeşitleri arasında ceviz bir vazgeçilmezdir. Birden fazla türü ve alternatif lezzet seçenekleriyle ceviz karşımıza çıkmaktadır. Türkiye’de oldukça fazla sevilen ceviz bu sayede düğün kuruyemişi olarak da hazırlanmaktadır. Ceviz seçenekleri sayesinde birçok alanda tüketilmektedir. Spor yapanlar, ders çalışanlar, kahve ve çay sohbetlerinin yanında ceviz ikramları yapılmaktadır. Halk arasında ceviz bir vazgeçilmez olmuştur.