Coğrafi İşaretli Ürün Nedir? Nasıl Alınır?

Coğrafi İşaretli Ürün Nedir?  Nasıl Alınır?

Coğrafi işaret, benzerlerinden farklılaşmış olan yöresinden, dalından veya toprağından elde edilen mahsul için kullanılan bir tescil belgesidir. Türk Patent ve Marka Kurumu’na göre tüketicilere ürünün kaynağı ve üretim coğrafyası arasında bağı kuran belgedir.

Ürünün bir yer ile özdeşleşmesi, “Menşe” bilgisi gıda ürünleri için önemlidir. Aydın Zeytinyağı, Aydın İnciri gibi, sevdiğimiz bir gıdanın ideal yetiştiği yöreden olması, alacağımız lezzeti de arttırır. Bunun belirteci olarak kullanılan Coğrafi İşaretli ürün etiketi, tüketiciye ürünün yöresinin güvencesini tanır.

Coğrafi İşaret Neden Önemlidir?

Günümüzde, beslenme konusunda artan bilinç ve tüketicinin güven ihtiyacını karşılamak için oluşturulmuş olan Coğrafi İşaretli ürün, tüketicinin mevsiminde, yöresinden ürün satın almak istediğinde kendisine güvence bulmasını sağlar.

Lezzetli bir İncir tüketmek istiyorsanız ve İncir’in en iyi yetiştiği toprakların Aydın yöresi olduğunu biliyor olduğunuzu düşünüyoruz. Bunun için de sizlerin internet üzerindeki aramalarınızda, Aydın inciri ve Aydın inciri satın almak üzerine araştırma yapıyor olduğunuzu düşünelim. Ki bu süreçte, güvenilir bir lezzet durağı arayışınız da mutlaka olacaktır.

Ufresh Aydın İnciri, bu noktada karşılaştığınızda, sizlere güvenilir ve lezzetli tüketici deneyimi sunacaktır. Yöresinden ve dalından Aydın inciri tüketmek için arayışlarınız sizleri Ufresh markasına yönelttiğinde, sizlere doğru adreste olduğunuzu belirten, marka tescilini dair Tescilli Coğrafi İşaret etiketini görebilirsiniz.

Coğrafi İşaret Nasıl Alınır?

Coğrafi İşaretli ürün tescilini almak için başvuru bireysel olarak alınmaz, üretici olunması ve ürünün yöresinde faaliyetlerinizin bulunması gerekmektedir. Coğrafi Tescil kullanılmadan önce, gerekli mercilerden tescil izinlerinin alınması gerekmektedir. İzinler alındığında, ürünlerinizi coğrafyası ile adlandırarak, yöresinden olduğunun bilgisini tüketici ile paylaşabilirsiniz.

Ufresh Aydın İnciri, Aydın yöresine has İncir ürününün Coğrafi Tescili alınmış örnekleri arasındadır. Türkiye’de Aydın İncirine ulaşmak istediğinizde, Her anı lezzetli ilkesi ile tazeliği kendisine slogan edinmiş Ufresh, sizlere bu konuda güvenilir hizmetin adresi olmaktadır.

 İncir Nerede Yetişir?

Ilıman iklimlerde yetişen bir meyve türü olan İncir, çoğunlukla Ege bölgesi’nde yetişmektedir. Ülkemizde İncir üretiminde birinci sırada olan ilimiz Aydın’dır. Aydın ilimizde, Türkiye’de ve Dünya’da oldukça yaygın tüketilen incir türleri yetişmektedir. En meşhur İncir türü olarak da bilinen Aydın İnciri Ufresh güvencesi ile tüketiciye sunulmaktadır.

Ufresh, 2022 yılının Ocak ayında aldığı Coğrafi işaret tescili ile birlikte, 10 yılı aşkın tecrübesi ve deneyimini tüketicisine güvenle sunmaktadır. Ufresh Aydın İnciri, Dünya’da en büyük incir üreticisi ülke olan Türkiye’nin, en meşhur incir yöresi Aydın’dan ve dalından incir lezzetini sizlere sunmaktadır.