Cevizli Sucuk, Orcik Nasıl Elde Edilir?

Cevizli sucuk Gürcü ve Anadolu mutfağı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde cevizli sucuk birçok farklı isim ile anılmaktadır. Bunun sebebi yöreden yöreye içerik ve şekil olarak farklı çeşitlere sahip olmasından dolayıdır. Türkiye’de orcik ya da bilinen adıyla cevizli sucuk çok fazla tüketilmektedir. Gürcü mutfağında ise yeni yılda ve bayramlarda çok sık tüketilen bir tatlıdır. Birkaç farklı biçimde hazırlanmaktadır. Cevizli sucuğun başlıca malzemeleri fındık, ceviz, üzüm ve undur.

 

En güncel orcik, cevizli sucuk fiyatlarını takip etmek için Ufresh ana sayfasını inceleyiniz.

 

Orcik, Cevizli Sucuk Nedir?

 

Ülkemizde cevizli sucuk, şıralı sucuk, şeker sucuğu, üzüm sucuğu, pekmezli sucuk orcik ya da köme olarak isimlendirilmektedir. Birçok yörede bu isim çeşitlilik göstermektedir. Türkiye’de orcik genel olarak Gümüşhane, Kahramanmaraş, Elazığ, Artvin ve çevre şehirlerde üzüm ya da dut şırasına ipe dizilmiş cevizler batırılarak yapılır. Şıranın özü kaynamış pekmez ya da meyvedir. Meyve olarak üzüm ya da dut suyu kullanılır. Şekil olarak sucuğa benzediği için bu isimle anılmaktadır.

 

Orcik Nasıl Yapılır?

 

Orcik ya da bilinen adıyla cevizli sucuk halk arasında oldukça fazla tüketilen tatlardan biridir. Genel olarak orcik yapmaya başlarken yanınızda ceviz, pekmez, nişasta, un ve sıcak su olmalıdır.

 

İlk olarak yorgan iğnesine ip geçirilir. Ardından bu ipe cevizler dizilir. Bu aşama zor ya da dikiş bilgisi gerektirmez. Cevizler su içerisinde bekletildiğinde kolayca ipten geçmektedir. Tencere içerisine pekmez ve arkasından nişasta eklenir. Kenarda beklettiğiniz unu da eklediğinizde karıştırıp kaynamasını bekleyebilirsiniz. Hazır olduğunu anlamak için kıvam olarak daha yoğun olması gereken karışım fazla katı kalırsa eğer su eklenmelidir. Ardından karıştırılır ve açılır. Son olarak ipe geçirdiğiniz cevizler tencere içerisinde hazırladığınız karışım içerisine konulur ve kurumaya bırakılır.

 

İpe dizilmiş olan ceviz asılıp kurutulması ile ortaya orcik, cevizli sucuk çıkmaktadır. Şıra içerisinde batırılma miktarına göre kalınlık değişmektedir. İpe ceviz yerine yeşil fıstık, fındık, badem gibi diğer kuruyemiş türleri de dizilerek yapılan çeşitleri de vardır. Kahramanmaraş ilimizde yeşil fıstık ile yapılan orcik çok fazladır. Sucukların birbirine yapışmaması için cevizli sucuğun dışına nişasta sürülebilir. 100 gram orcik içerisinde yaklaşık olarak 322 kcal bulunur.

Günümüzde fabrikalarda pekmez yerine glikoz ya da sakkaroz bazlı şıralar kullanılarak cevizli sucuk yapılmaktadır. Bu yüzden cevizli sucuğu doğal ve sağlıklı olanını araştırıp almanızda fayda var.

 

Ufresh, eşsiz lezzete sahip üzüm pekmezli cevizli sucuğu sofralarınıza kadar getiriyor. Lezzetli ve en güncel ceviz fiyatlarını Ufresh üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Orcik, Cevizli Sucuk Kaç Kaloridir?

               

Pekmezli cevizli sucuğun 100 gramında 268 kalori bulunur.

Ufresh kalitesi ile hazırlanan geleneksel pekmezli bütün cevizli sucuk 250, 500, 1000g paket seçenekleri ile sizlere sunuyoruz.

 

Cevizli Sucuk Besin Değeri

 

Cevizli sucuk yapımında içerisinde katılan farklı besinlerle birlikte değişen bir besin değeri vardır. 100 gram bir cevizli sucuk içerisinde 25,9 gram karbonhidrat, 0,2 gram lif, 4,9 gram protein, 15,3 gram yağ bulunmaktadır. Cevizli sucuğun içerisinde kolesterol bulunmamaktadır.

 

Cevizli Sucuğun Faydaları

 

Cevizli sucuk hakkında birçok klinik çalışma ve bilimsel sonuçlar doğrultusunda elde edilen bulgular vardır. Ancak Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında cevizli sucuk faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

 

Ufresh kaliteli tatları sofralarınıza güvenli bir şekilde ulaştırıyor. En güncel orcik, cevizli sucuk fiyatlarını takip etmek için Ufresh ana sayfasını inceleyiniz.