Bilinmeyen Özellikleriyle Leblebi
Leblebinin ilk defa Türkiye’de ortaya çıktığını ve 14. yüzyılda Şeyh Murat Gazi tarafından keşfedildiğini biliyor muydunuz? Nohutun kavrulması ile üretilen leblebi, gerek ülkemizde, gerekse de Akdeniz bölgesinde en sevilen kuruyemişlerin başında geliyor. Leblebi üretmek kolay bir iş değil: Nohutu günler boyunca terbiye etmek, defalarca tavlayarak ısıtmak ve kendine özgü o çıtır lezzete ulaşana dek soğutmak gerekiyor. Her ustanın üretim süreci bazı farklılıklar içeriyor ve bu nedenle leblebinin lezzeti de yöreye göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde en çok Çorum, Tavşanlı ve Serinhisar leblebileri tanınıyor. Üstelik leblebi yalnızca bir kuruyemiş değil: Vücut sağlığımız açısından pek çok faydası bulunuyor.
  • Leblebi; kalsiyum, magnezyum, fosfat, manganez, çinko gibi mineraller bakımından son derece zengin. İçinde ayrıca K vitamini de bulunuyor. Tüm bu vitamin ve mineraller vücudumuzu güçlendiriyor ve bizi pek çok hastalıktan koruyor.
  • Leblebinin bel ve diş ağrılarına da iyi gelebildiğini biliyor muydunuz? Bu tedavi metodu, özellikle Anadolu’da çok uzun zamandan bu yana uygulanıyor.
  • Leblebi; diyet lifleri bakımından zengin bir kuruyemiş. Bu nedenle sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlıyor ve hazımsızlığı gideriyor. Reflü ve gastrit gibi rahatsızlıklarda leblebi tüketebilirsiniz. Hem mide özsuyunu emecek, hem de sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda tokluk hissi verdiği için, kilo vermenize de yardımcı olacaktır.
  • B6, diyet lifi ve potasyum bakımından zengin olması, kötü huylu kolesterolü düşürmesini ve kalp sağlığını desteklemesini sağlıyor.
  • Leblebi tüketmenin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü biliniyor. Bu nedenle diyabet hastaları dahi güvenle leblebi yiyebilir.
  • Leblebide diğer çoğu kuruyemişte olmayan bir mineral var: Selenyum. Bu mineral karaciğer enzimlerinin çalışma hızını artırıyor ve kansere neden olan bazı bileşikleri ortadan kaldırabiliyor. Aynı şekilde, iltihaplanmalara karşı da iyi geliyor. Diğer bir deyişle, leblebinin bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi bulunuyor.
U’Fresh, Türkiye’nin dört bir yanından topladığı birbirinden lezzetli leblebileri özenle işliyor, hijyenik bir ortamda paketliyor ve tazeliklerini yitirmeden sizlere ulaşmasını sağlıyor.

Leblebi Besin Değerleri

Her 100 gram leblebide;
Enerji                                         396 kalori                                                 Kalsiyum                124 mg                  
Şeker                                         2.6 g                                                             Demir                      7 mg
Diyet Lifi                                  7.7 gr                                                           Potasyum              810 mg
Protein                                     18.9 gr                                                       
Yağ                                              8.6 mg                                      
A Vitamini                              3 IU                                                              
Sodyum                                    13 mg
C Vitamini                              4 mg