B12 İçeren Kuruyemişler Nelerdir?

İnsan vücudunun sağlıklı ve güçlü bir şekilde çalışması için gerekli vitaminler vardır. Bu vitaminlerden en bilineni B12 vitaminidir. B12 vitamini aynı zamanda kobalamin adıyla da bilinmektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ve üretemediği bir vitamin türüdür. Bu yüzden vitaminin önemini bilmek ve yediklerimize dikkat etmemiz gerekmektedir.

 

Birçok beslenme şekli ve diyet tercihleri B12 vitaminin bedende düşük olmasına neden olabilir. B12 vitamini ise birçok insanın severek tükettiği kuruyemiş çeşitlerinin bazılarında bulunmaktadır. Kuruyemişlerin bazıları B12 açısından ihtiyaçlarımızı karşılamak için bire bir diyebiliriz. B12 vitamini özellikle hayvansal ürünlerde yoğun olarak bulunur. Ancak hayvansal gıda tüketmeyenler için kuruyemişler bu konuda iyi bir alternatif olacaktır.

 

En güncel B12 içeren kuruyemiş çeşitlerinin fiyatlarını incelemek için tıklayın.

 

B12 Nedir?

 

B12 vitamini vücudumuz için olmazsa olmaz öneme sahip bir vitamindir. İnsan vücudu B12 vitaminini üretemez. Bu yüzden tükettiğimiz gıdalar aracılığıyla bu vitamini depolarız. B12 vitamini vücudumuzda birçok rol oynamaktadır. Kırmızı kan hücresi oluşumu ve DNA sentezi için gerekli bir vitamin türüdür. B12 vitamini vücudumuz için enerjimizi yükseltmektedir.

 

 

B12 içeren Kuruyemiş Çeşitleri

 

Antep Fıstığı: Kuruyemişler arasında en çok sevilen ve tercih edilen bir kuruyemiş çeşididir. Taze kavrulmuş Antep fıstık içi ya da kabuklu olarak tercih edilen Antep fıstığı, ülkemizde sıkça tüketilen bir kuruyemiş çeşididir. Tatlı yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle B6 ve B12 vitamini açısından zengindir. Lezzetine hayır diyemeyeceğiniz Antep fıstığını günde bir porsiyon tüketmek sizler için uygun olacaktır.

 

Çiğ Badem: Bolca farklı vitamini bir arada bulunduran çiğ badem oldukça lezzetli bir kuruyemiş çeşididir. İçerdiği B12 vitamini sayesinde de B12 içeren kuruyemişler arasında sayılmaktadır. Gün içerisinde 5-6 adet tüketmeniz sizler için iyi bir alternatif olacaktır.

 

Fındık: Ülkemizde yetişen ve oldukça lezzetli olan fındık B12 içeren kuruyemişler arasında ilk olarak akla gelen kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Tok tutma özelliği sayesinde çok fazla tercih edilmektedir. Lifli bir yapıya sahip olduğu için tok tutma özelliği vardır. B12 vitamini açısından zengindir. Her türlü lezzete eşlik eden bir kuruyemiş çeşididir. Bitki çaylarının yanında, sohbetlerinizin arasında, gün içerisinde ara öğün olarak tüketeceğiniz bir kuruyemiş çeşididir. Gün içerisinde bir porsiyon tüketmek sizler için uygun olacaktır.

 

Birbirinden lezzetli fındık çeşitlerini incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

 

 

Kaju: Hindistan, Vietnam gibi ülkelerde yetişen bir kuruyemiş çeşididir. Ülkemizde de oldukça fazla sevilen kaju, özellikle diyet listelerinin vazgeçilmezi olmuştur. Lifli içeriği sayesinde tok tutma özelliğine sahiptir. Yapısı itibariyle vücudumuz için iyi bir alternatif olmaktadır. B12 vitamini içeren kuruyemişler arasındadır.

 

 

UFresh sizlere en taze kuruyemiş çeşitlerini sofralarınıza getiriyor. En güncel kuruyemiş fiyatlarını incelemek için UFresh ana sayfasını incelemelisiniz.