Antioksidan Kapasitesi En Yüksek Yemiş: Yaban Mersini

Sağlığa faydalı yemişler arasında en yüksek antioksidan miktarına sahip olan yaban mersini, üzümün bir alt çeşidi sayılıyor. Ülkemizde rakımı yüksek dağ yaylalarında yetiştirilen yaban mersini, göğen ve çoban üzümü adlarıyla da biliniyor. Bu lezzetli yemişin sağlığa olan faydalarını şöyle listeleyebiliriz:

  • Yaban mersini, her şeyden önce kan şekerini düzenliyor. Tip 2 diyabet hastalarının güvenle tüketebileceği bu yemiş, kan şekeri değerlerinin normalleşmesini sağlıyor ve hatta insülin direnci olan kişilerin tedavisinde dahi kullanılıyor.
  • Antioksidan bakımından son derece zengin olan yaban mersini, tüm vücutta detoks etkisi yaratıyor. Doğal bir antibiyotik olduğundan, idrar yolları enfeksiyonu gibi iltihabi rahatsızlıkların büyük bir çoğunluğuna iyi geliyor. Detoks etkisi nedeniyle, karaciğer ve böbreklerin kendilerini temizlemesini sağlıyor.
  • A, B, C vitaminleri, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır ve çinko gibi pek çok vitamin ve mineral barındıran yaban mersini, hafızayı kuvvetlendiriyor ve Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasını engelliyor. Hatta düzenli şekilde yaban mersini tüketen çocukların öğrenme kapasitelerinin de yükseldiğini gösteren bilimsel çalışmalar bulunuyor.
  • Antoksidan bakımından zengin olması, kötü huylu kolesterolü düşürüyor ve kalp ile damar sağlığına iyi gelmesini sağlıyor. Aynı şekilde, kolon ve karaciğer kanserlerine karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Kalp hastalıklarından koruyan enzimler içeren yaban mersini, sindirim sistemine de iyi geliyor. Varis ve basuru iyileştirici özelliği de bulunuyor.
  • Yaban mersini yapraklarından ve kurutulmuş meyvelerinden yapılan bitki çayları, ishali durduruyor ve PMS semptomlarının şiddetini azaltıyor.

UFresh, dağ yaylalarından tam mevsiminde topladığı yaban mersinlerini özenle paketliyor ve besleyici, sağlığa faydalı özelliklerini yitirmeden taptaze bir şekilde sofralarınıza ulaştırıyor.

Yaban Mersini Besin Değerleri

Her 100 gram yaban mersininde;

Enerji                                         85 kalori                                                                      Kalsiyum                13 mg                     

Yağ                                              0,5 g                                                                               Demir                      0.55 mg

Diyet Lifi                                  2.73 gr                                                                          Potasyum              98 mg

Protein                                     1 gr                                                               

Magnezyum                          5,0 mg                                      

A Vitamini                              145 IU                                                        

Sodyum                                    6 mg

C Vitamini                              19 mg