Bloglar

Blog

Zeytinyağının dört düşmanı vardır

Zeytinyağının dört düşmanı vardır

Türkiye'de en fazla zeytin ağacı varlığına sahip Aydın'da uzmanlar kaliteli ürün elde etmek kadar zeytinyağındaki kaliteyi muhafaza etmenin önemini dile getirdi. Ufresh Üretim Müdürü Ziraat Mühendisi Dinçer Demirayak "Zeytinyağını doğru muhafaza etmek kaliteli üretim yapmak kadar önemlidir. Pek çok kişi bilmez ama zeytinyağının dört düşmanı vardır. Bunlar; hava, su, ışık, sıcaktır. Bu nedenle zeytinyağını muhafaza ederken bu dört düşmanından uzak tutunuz" dedi.

Devamını Oku

Kuru İncir Tüketiminin Denizcilere Faydası

Kuru İncir Tüketiminin Denizcilere Faydası

U-Fresh olarak doğallık ve değerli besin kaynakları en önemli önceliklerimizden biridir. Bu önceliğin yanında; sağlık ve hizmet bakımından da topluma ulaşmak önemsediğimiz bir nokta.

Devamını Oku

Bilinmeyen Özellikleriyle Leblebi

Bilinmeyen Özellikleriyle Leblebi

​Leblebinin ilk defa Türkiye’de ortaya çıktığını ve 14. yüzyılda Şeyh Murat Gazi tarafından keşfedildiğini biliyor muydunuz? Nohutun kavrulması ile üretilen leblebi, gerek ülkemizde, gerekse de Akdeniz bölgesinde en sevilen kuruyemişlerin başında geliyor. Leblebi üretmek kolay bir iş değil: Nohutu günler boyunca terbiye etmek, defalarca tavlayarak ısıtmak ve kendine özgü o çıtır lezzete ulaşana dek soğutmak gerekiyor. 

Devamını Oku

Kendisi Küçük Faydası Büyük: Badem

Kendisi Küçük Faydası Büyük: Badem

​Bademin şeftali ile aynı familyaya ait olduğunu biliyor muydunuz? Şeftaliden farklı olarak dışı değil, iç çekirdeği yeniyor. Beyaz ve açık pembe renkli çiçeklere sahip olan badem ağaçları, en çok Akdeniz bölgesinde, özellikle de Türkiye’de yetişiyor. Badem bilinen en eski kuruyemişlerden biri, hatta eski Mısır döneminde dahi halk tarafından tüketiliyor. Ülkemiz dünyanın en büyük badem yetiştiricilerinden biri ve pek çok farklı badem türü Türkiye’de bulunabiliyor.

Devamını Oku

Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının Faydaları

​Ülkemizde bolca yetişen zeytinin çekirdekleri ile birlikte farklı yöntemlerle sıkılması ile elde edilen zeytinyağı, “doğanın eczanesi” olarak adlandırılabilecek kadar faydalı bir gıdadır. Yeşilimsi-sarımtırak renklerde olanı makbuldür. Saflık derecesi arttıkça, rengi de koyulaşır. Ticari olarak natürel (sızma), rafine ve riviera (karma) olmak üzere üç çeşit halinde satılmaktadır. En makbulünün sızma zeytinyağı olduğu kabul edilmektedir. Ülkemiz, dünya zeytinyağı üretiminde 7. sıradadır.

Devamını Oku

Süzme Tip İncirin Özellikleri

Süzme Tip İncirin Özellikleri

​İncir, bilindiği üzere dut familyasına ait bir meyvedir ve besin değerleri son derece yüksektir. Tarih boyunca insanoğlunun en çok tükettiği meyvelerden biri olmuştur. Kurutulmuş halinin besin değerleri ise, çok daha yüksektir. İncir, kurutulduğu zaman kalsiyum bakımından yaklaşık 5 kat daha zengin bir meyve haline gelir. Bu bakımdan inanılmaz bir enerji kaynağıdır. Süzme tip kuru incirin insan sağlığına olan faydalarını şöyle belirtmek mümkündür

Devamını Oku

Binbir Derde Deva: Hurma ve Faydaları

Binbir Derde Deva: Hurma ve Faydaları

Hurma, özel bir palmiye ağacının meyvesi olup, kuru ve sıcak iklimlerde yetişir. Ham hali açık renkte, olgunlaşmış hali ise kahverengidir. Kayısı, şeftali ve badem ile aynı aileye mensuptur. İnsanoğlunun en eski besin kaynaklarından biri olduğu düşünülmektedir. Nitekim arkeolojik çalışmalar, M.Ö. 6.000 yılında dahi hurmanın bir gıda olarak tüketildiğini göstermektedir. 

Devamını Oku

Kuru Üzümün Faydaları ve Besin Değerleri

Kuru Üzümün Faydaları ve Besin Değerleri

​Kuru üzüm, dünyanın her tarafında üretilen kurutulmuş sağlıklı ve lezzetli bir gıda ürünüdür. Siyah ve sarı (sultana) olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. İsminden de anlaşılabileceği üzere, üzüm tanelerinin kurutulması ile elde edilir ve dünyada en çok Türkiye’de üretilmektedir. Nitekim yıllık ihracatımız, yarım milyar doların üzerindedir. Amerika ve İran, kuru üzüm bakımından diğer büyük üreticiler arasındadır.

Devamını Oku

Toplam 3 sayfadan 1. sayfa görüntüleniyor
Telif hakları saklıdır. © 2016 Uğur Entegre Gıda