Salataların Olmazsa Olmazı Nar Ekşisi

Mayhoş ve tatlı bir kıvamı olan, balzamik sirkeye alternatif teşkil eden ve bu yönüyle dünya mutfaklarında da kendine yer bulan nar ekşisi, kültürümüze has son derece özel bir lezzettir. Ekşi, ancak şekerli bir tadı vardır. Bu nedenle Güney Amerika mutfaklarında da sıklıkla kullanılır. Nitekim nar ekşisi ile ovulduktan sonra tütsülenerek pişirilen etler gibi tarifler dahi mevcuttur. Ancak bilindiği üzere, en sık salatalarda sos olarak kullanılır. Yapımı son derece zahmetli olan nar ekşisinin kendine özgü o mayhoş, ekşi ve şekerli tadı, hemen her tür salatada rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Ancak tek özelliği lezzetli bir sos olması değildir. Narın faydaları, nar ekşisinde de mevcuttur. Nar ekşisinin faydalarına bazı örnekler verecek olursak:

  • Yüksek tansiyonu düşürür, kalp ve damar sağlığına faydalıdır. Damar tıkanıklığını azaltır.
  • Enfeksiyona karşı vücudu korur. Lokman Hekim reçetelerinde, son derece faydalı bir grip ilacı olarak geçmektedir.
  • Bağırsak ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • İshali durdurur, tedavisini destekler.
  • Ses kısıklığına ve çeşitli akciğer hastalıklarına iyi gelir.
  • Cilt hastalıklarından korur, tedavilerine yardımcı olur.
  • C ve E vitaminleri, glutatyon, lutein, N-Acetylcystein, keratonoid, flavonoid, koenzim Q-10, alfa lipoik asit ve selenyum bakımından son derece zengindir. Bunların hepsi de yaşlanma etkilerini azaltan ve serbest radikallere karşı savaşan antioksidanlardır.

Şifalı bir meyve olan nardan elde edilen nar ekşisi, hem lezzetli ve hem de sağlıklı sosların başında gelir. Taze narları özenle toplayan ve geleneksel tariflere sadık kalarak yoğun kıvamlı nar ekşisi haline getiren U’Fresh, bu özel lezzeti tüm Türkiye’ye sunmaktadır. 330 gramlık cam sürahilerde satışa sunulan nar ekşisi ürünümüz, hem sofralarınıza ve hem de sağlığınıza iyi gelecektir.