Keyifle Tüketilen Bademli Çikolatalı Drajeler

Draje Nedir?

 

Kelime anlamı olarak incelediğimizde köken olarak Fransızcadan dilimize yerleşmiş bir sözcüktür. Harika lezzeti ile tadını hiçbir zaman unutmadığımız drajeler, üstü şeker kaplı, parlak ve renklidir. Genel olarak çikolata ve şekerle kaplanan kuruyemiş anlamını taşır.

 

Drajelerin pek çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Farklı damak zevklerine hitap eden drajeler, birbirinden güzel aromalarla lezzetli kuruyemişleri bizlere sunmaktadır. Genel olarak dışı renkli olan şeker kaplamalıdır. Yuvarlak ya da köşeli, taş şeklinde bulunan çikolatalı şekerlemelere draje denir. Bayram ziyaretleri içerisinde, sohbetlerimizde bizlere eşlik eden bir atıştırmalık türüdür. Drajeler genel olarak söz çikolataları, nişan çikolatası, düğün atıştırmalıkları, düğün çikolatası gibi hayatımızın farklı alanlarında tüketilmektedir. Bu özel anlara eşlik eden drajeler haliyle kaliteli olmalıdır.

 

UFresh'in en kaliteli ve en güncel draje fiyatlarını incelemek için tıklayabilirsiniz.

 

Draje Çeşitleri

 

Draje şekerlemeleri birbirinden güzel birçok çeşide sahiptir. Evlerimizde her daim bulunan bu atıştırmalıklar genel olarak kahve ve çay yanında ikram edilir. Farklı draje çeşitleri kendine özgü tatları ile bizler için vazgeçilmez olurlar. İçi meyve kaplı drajeler, içi çerez kaplı drajeler, çikolatalı ve bademli drajeler, krema kaplı drajeler gibi içi ve dışı farklı olan birçok draje çeşidi bulunmaktadır.

 

Draje çeşitleri içerisinde en yaygın olarak kullanılan kuruyemişler ise fındık ve bademdir. Fındık ve badem drajeleri özel olarak seçilmiş kuruyemişlerin çikolata ve şeker kaplamaları ile elde edilir.

 

Draje çeşitleri ise kahve çekirdeği, mango, badem, fındık, nar, limon, vanilya, tiramisu gibi birbirinden güzel birçok aromalı içeriğe sahiptir. Drajelerin içerisinde özenle seçilmiş kuruyemişler, birbirinden güzel meyve lezzetleri ve kahve aroması ile çeşitlenmektedir.

 

Bademli Çikolatalı Draje

 

Değişmeyen lezzet olarak bir klasik haline gelen bademli çikolatalı draje çocuklardan büyüklere herkesin ortak zevki. Sütlü çikolatalı ve bitter çikolatalı şekillerde aromalara da sahip olan bu draje çeşidi oldukça tüketilmektedir.

 

Kahve Draje

 

Leziz çikolata kaplaması ve kahve çekirdeklerinin aroması ile oluşturulan bu draje oldukça fazla tercih edilmektedir. Kahvenin asil ruhu çikolata kaplaması ile buluşunca ortaya bu leziz draje çeşidi olan kahveli draje çıkmakta.

 

Fındık Draje

 

Taptaze fındıklar ile çikolatanın buluşmasıyla oluşan bu lezzet oldukça fazla tüketilmektedir. Hem sütlü çikolata hem de bitter çikolata ile yapılan draje çeşitleri vardır.

 

Draje çeşitlerini inceleyebilir ve en taze ürünleri satın alabilirsiniz.

 

Draje Nasıl Yapılır?

Kahvelerin ve çayın yanında vazgeçilmezler arasında olan atıştırmalıklar drajeler diyebiliriz. İçi fındıklı, bademli, kahve çekirdekli gibi birçok farklı tat ile karşımıza çıkarlar. Draje yapımı oldukça kolay. Öncelikle draje yapımı için birkaç malzemeye ihtiyacınız var. Hazırlamak istediğiniz draje çeşidini belirledikten sonra uygun malzemeleri edinmelisiniz. Sizlere bademli çikolatalı draje nasıl yapılır sorusu için bir anlatım hazırladık.

 

1 su bardağı çiğ badem

1 tatlı kaşığı fındık yağı

1 çorba kaşığı kakao

Çeyrek su bardağı bitter çikolata

 

Bir kap içerisinde çikolata ve fındık yağını eritmelisiniz. Ardından çiğ olan bademi kabın içerisine koyup karıştırın. Bir tepsi içerisinde yağlı kağıt serin ve bademlerinizi bu yağlı kağıt üzerine koyun. Yaklaşık 1 saat kadar buzdolabı içerisinde bekletin. Bu işlem bademler ile çikolatanın bütünleşmesini sağlayacaktır. Daha sonrasında bir kabın içerisinde çikolata ile bütünleşmiş bademler kakao ile karıştırılır. Sonrasında bir elek ile bademler fazla olan kakaodan ayrılır. Hazırladığınız drajeler kavanoz içerisinde kuru bir şekilde saklanması gerekir. Bunun için en uygun alanınız ise buzdolabıdır. Badem yerine fındık ya da kurutulmuş meyvelerde kullanabilirsiniz.

 

Birbirinden lezzetli drajeleri incelemek ve satın almak isterseniz draje çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz.