Ramazan Ayında Hurma Tüketiminin Önemi

Ramazan Ayında Hurma Tüketiminin Önemi

Ramazan Ayının ve İftarların vazgeçilmez lezzeti Hurma, geleneksel tercihimiz olmasının arkasında yatan sebep Hurmanın faydaları. Oruç tutarken, iftarda hurma tüketmenin faydaları ve metabolizmaya katkıları hakkında bloğumuzda sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri derledik.

Hurma nerede yetişir?

Hurma en çok, Ortadoğu, Arap yarımadası ve Kuzey Afrika’da yetişmektedir. Ülkemizde ise, çok az yetişiyor olmakla birlikte Akdeniz ılıman ikliminin olduğu belli bölgelerde hurma yetişmektedir. Metabolizma için çok değerli olan Yağ, Protein ve karbonhidrat bileşenlerinin üçünü de barındıran tek meyve Hurmadır. Hurma içerisinde bulunan B1 ve B2 vitaminleri sayesinde, karaciğeri güçlendirebilme yetisine sahiptir.

Ramazan Ayında neden Hurma tüketilir?

Ramazan ayı içerisinde oruç ibadeti yerine getirilirken, en çok tükettiğimiz besinlerin arasında Hurma gelir. Geleneksel olarak, toplumsal bir alışkanlık halinde gerçekleştirdiğimiz iftar menüsünde Hurma tercihimizin arkasında manevi değerinin dışarısında Hurmanın faydaları mevcut.

Oruç ibadeti esnasında aç kalan vücudun yorgunluk hissini azaltıcı ve kan şekerini dengeleyici etkisi mevcut. Lif oranının yüksek olmasından dolayı, uzun süre vücutta tokluk hissi vermektedir.

Günde ne kadar hurma tüketilmelidir?

Hurma, içerdiği şeker oranından kaynaklı olarak adeti kontrollü bir şekilde tüketilmelidir. Ortalama olarak bir adet Hurmanın 20 kalori olduğu düşünülmektedir.  Lezzetine doyamadığımız hurmalar için, porsiyonu iyi ayarlayamadığımızda kilo alma problemi ile karşılaşabiliriz.

Hurma Çeşitleri nelerdir?

Ülkemizde en yaygın hurma çeşitleri, Medine Hurması, Kudüs Hurması ve Cennet Hurmasıdır. Ufresh markasının hurma çeşitleri arasında bulunan iki tür, ülkemizde oldukça yaygın tüketilen hurma tipleridir.

Medine hurması, ince kabuklu ve kahverengiye yakın renk tonu ile ayırt edilmektedir. Bol etli ve yumuşaktır.

Kudüs Hurması, Filistin çevresi ve topraklarında yetişen hurma, besleyicilik değerinin yüksekliği ile bilinen Hurma türüdür.

Bazı bölgelerde Trabzon Hurması olarak da bilinen Cennet hurmasını, kurutulmuş olarak sitemizden sipariş verebilirsiniz.

Ramazan Ayı alışverişlerinizde, iftar menülerinin vazgeçilmezi olan hurma siparişleriniz için Ufresh Hurmalarını tercih edebilir, geleneksel lezzet ile sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.