Cevizin İnsan Hayatındaki Önemi

Dünyanın her yerinde yetişebilen ceviz, antik çağlardan bu yana “zekânın” simgesi sayılıyor. Bu durum, ikiye bölünmüş bir cevizin insan beynini andıran bir görünüme sahip olmasından kaynaklanıyor. Açıkçası bu varsayım gerçekten çok uzak da değil; cevizin insan sağlığı ve gelişimine olan faydaları saymakla bitmiyor. Otuzun üzerinde ceviz çeşidi olsa da, bunlardan en çok üç tanesi (İran cevizi – siyah ceviz – beyaz ceviz) yetiştiriliyor. Bir ceviz ağacı, dikildikten 4 yıl sonra ürün vermeye başlıyor. İdeal bir cevizin küçük bir limon büyüklüğünde ve 10-15 gr. ağırlığında olması gerektiği kabul ediliyor. Ceviz, Türkiye’de de son derece sevilen bir kabuklu yemiş, zira ülkemiz dünyanın önde gelen ceviz üreticileri arasında yer alıyor. Peki, ceviz yemek size ne gibi faydalar sağlıyor?

  • Ceviz zengin bir enerji kaynağı ve genel sağlık için çok önemli olan mineraller, antioksidanlar ve vitaminleri barındırıyor. Yağlı asit oranı en yüksek gıdalardan biri de ceviz, nitekim her cevizin yaklaşık %70’i yağlı asitlerden oluşuyor. Yağlı asitler, sinir sistemi ve kalp-damar sağlığı için son derece önem taşıyor.
  • Ceviz, inanılmaz bir omega-3 kaynağı: sadece 25 gr. ceviz yemek dahi, günlük omega-3 ihtiyacınızın %90’ını karşılıyor. Gerek yağlı asitler, gerekse de omega-3; kötü kolesterol seviyesini düşürüyor, tansiyonu dengeliyor ve göğüs, bağırsak, prostat kanseri riskini azaltıyor.
  • Ceviz; melatonin, elagik asit, E vitamini, karotenoidler ve polifenolik bileşikler bakımından son derece zengin bir yemiş. Tüm bu bileşenler, antioksidan etkilere sahip ve gerek yaşlanma belirtilerinin, gerekse de nörolojik hastalık risklerinin azalmasına katkıda bulunuyor.
  • Scranton Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yeni bir çalışma, 100 gr. cevizin 13541 µmol içerdiğini gösterdi. Diğer bir deyişle, günde 6-7 adet ceviz yemek serbest radikalleri vücudunuzdan tamamen atıyor ve bunların sebep olduğu hastalıklara yakalanmamanızı sağlıyor.
  • Zengin bir B ve E grubu vitamin kaynağı olan ceviz, tek başına bu gruplardaki tüm günlük vitamin ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor.  
  • Ceviz yağı, kurumuş ciltler için en sağlıklı, en doğal ve en etkili çözümlerden biri olarak kabul ediliyor.
 
İçerik (her 100 gr. ceviz için) Değer
Enerji 654 kalori
Karbonhidrat 13.71 gr
Protein 15.23 gr
Yağ 65.21 gr
Kolesterol 0
Fiber 6.7 gr
A Vitamini 20 IU
E Vitamini 20.83 mg
Sodyum 2 mg
Potasyum 441 mg
Magnezyum 158 mg
Çinko 3.09 mg
Demir 2.9 mg