Badem Çeşitleri: Kabuklu Badem Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Kuruyemiş çeşitleri birçok insanın gün içerisinde tercih ettiği ara öğünler arasındadır. Kuruyemişler herkesin severek tükettiği, kendi zevklerine uygun olan lezzetleri evlerinde bulundurduğu atıştırmalık türlerindendir. Kuruyemiş çeşitleri oldukça fazladır. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Tuzlu kuruyemişler, tatlı ve çiğ kuruyemiş çeşitleri ile gündelik akışınıza uygun birçok lezzet bulunmaktadır. Bu kuruyemiş çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri kabuklu bademdir. Çiğ badem, badem içi, kabuklu badem gibi birkaç çeşide sahiptir.

 

Kabuklu Badem Nedir?

Badem sağlık açısından oldukça önemli bir kuruyemiş türlerinden biridir. Taze lezzetler açısından kabuklu badem sıkça tercih edilen kuruyemiş çeşitlerindendir. Beyaz ve pembe renkli çiçeklere sahip olan badem ağaçları genellikle Akdeniz Bölgesi içerisinde yetiştirilmektedir. Badem bilinen en eski kuruyemişler arasındadır. Eski Mısır döneminde halk tarafından tüketilen bir kuruyemiş çeşididir. Protein, kalsiyum ve demir deposu olan badem oldukça lezzetli bir kuruyemiş türüdür.

En güncel kuruyemiş fiyatlarını incelemek ve lezzetli kuruyemiş çeşitleri satın almak için UFresh ana sayfasına göz atın.

 

Kabuklu Badem Kalori

Kavrulmuş badem çiğ bademe göre daha yüksek bir kaloriye sahiptir. Bunun sebebi kavrulma işlemi sırasında iç bademin yapısında bulunan mineral ve vitaminin yüksek ısıya maruz kalmasıdır. Tuz eklenerek kavrulmuş olan iç badem ise tansiyon hastaları için dikkat edilmesi gereken bir detay olmaktadır.

1 porsiyon kavrulmuş çiğ badem 25 gram ağırlığında ve 150 kaloridir.

1 avuç kavrulmuş çiğ badem yaklaşık 25 gramdır.

1 adet kavrulmuş tuzlu badem 2 gram ağırlığındadır. Yaklaşık olarak 14 kaloridir.

Kavrulmadan tüketilen bademin kalorisi kavrulmuş bademe göre farklıdır.

1 porsiyon kavrulmamış çiğ badem 143 kalori içermektedir.

1 gram kavrulmamış çiğ badem ise yaklaşık olarak 6 kalori içermektedir.

UFresh, tam mevsiminde toplanan en taze bademleri titizlikle işleyerek sofralarınıza getiriyor. Lezzetli badem fiyatlarını incelemek için UFresh ana sayfasına göz atın.

 

Kabuklu Badem Besin Değeri

Bademin 100 gramı 598 kaloridir. İçerisinde 54.1 gram yağ bulunur. Bu yağların 12.4 gramı doymuş yağ, 21 gramı çoklu doymamış yağ ve 25.7 gramı tekli doymamış yağdır. 18.7 gram protein bulunmaktadır. 15.2 gram diyet lifi ve 2.3 gram şeker bulunmaktadır.

 Kabuklu bademde kolesterol bulunmamaktadır.

 

Badem Kilo Aldırır Mı?

Badem yüksek lif oranı içermektedir. Zayıflama diyetlerine destek olur. Kilo vermeye yardımcı olur. Ara öğünlerinde, salata ile tüketilmektedir. Uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır. Kontrollü bir şekilde tüketilen badem kilo vermenize yardımcı olur. Günlük kalori ve yağ alımına dikkat edilmelidir. Günlük tüketimin fazlasını almak kişinin kilo almasını sağlayabilir.

 

Badem Nasıl Elde Edilir?

Badem ilkbahar zamanında meyvesini vermeye başlar. Adını ise doğrudan ağacından alır. Badem ağacı, gülgiller ağaç familyası içerisinde yer alır. Küçük bir ağaç türüdür. Badem ağacı genel olarak Akdeniz iklim koşullarını sever. Ancak ülkemizde neredeyse her bölgede badem ağacı yetiştirilebilir. Dünyada ise Akdeniz Bölgesi’nde, Lübnan, İsrail, Suriye Ürdün gibi bölgelerde yetişmeyi seven bir bitki türüdür. Soğuk hava koşullarına uyum sağlayamayaz. Bu yüzden don olaylarına karşı dikkat edilmesi gerekir. Badem ağacı çiçek açtıktan sonra soğuğa maruz kalırsa meyve veremez. Ağaçtan düşen kabuklu bademi yerden toplamak gerekmektedir. Her türlü toprakta yetişebilir ancak verimli meyveler elde edebilmek için badem ağacı için toprak şekli oldukça önemlidir. Topraklarda kökleri 3 ya da 5 metre kadar inebilir. Yıl içerisinde ortalama 350 ile 400 mm arasında yağış alması gerekmektedir. Badem ağaçları 12 metreye kadar uzayabilmektedir.

Bademin kabuğuna göre sınıflandırma yapılır. El bademi el ile kırılacak kadar dayanıklıdır. Ancak sırasına göre gittikçe sert kabuklu hale gelir. Bu sıralama şu şekildedir;

  1. El Bademi
  2. Diş Bademi
  3. Sert Kabuklu Badem
  4. Taş Bademi

İnce kabuklu badem çerez olarak satılmaktadır. Badem çok az bir bakımla yetiştirilir. İnce kabuklu badem meyve ağacıdır. Ülkemizde bademin bakım süresi yaklaşık üç yıldır. Bu süreden sonra bademini vermeye başlar.

Birbirinden lezzetli badem çeşitleri UFresh’de sizleri bekliyor.