Soğutmacı Uğur kurutmacı oluyor

Soğutmacı Uğur kurutmacı oluyor

Soğutmacı Uğur kurutmacı oluyor
Soğutma makinelerinde dünya lideri olmayı hedefleyen Uğur Soğutma, yakında bir sebze – meyve kurutma fabrikası açarak tarım sektörüne de girecek

Alışılandan farklı; büyükşehirlerin, OSB’lerin dışında, Aydın’ın Nazilli ilçesinde kurularak hızla büyüyen Uğur Soğutma gerçekleştirdiği yeni yatırımlarla, sektöründe dünya birinciliğine oynuyor. Global krizde Uğur’un Avrupa’daki rakiplerinin çoğu batarken, Uğur Soğutma ise şimdi talebe yetişemiyor. Şirket yakında tarıma da girerek domates, patlıcan, soğan, pırasa gibi sebzeleri kurutarak ihraç etmeye hazırlanıyor.
Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı tesislerde 137 ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. 443 bin adet makine üretimi yapılarak 100 milyon 23 bin dolarlık ihracata imza atıldı.

Uğur Soğutma Genel Koordinatörü, aynı zamanda Nazilli Ticaret Odası Başkanı Gültekin Kılınç Avrupa’daki önemli bazı rakiplerinin yüksek maliyetlerle başa çıkamadığı için üretimlerini durdurduklarını, Uğur Soğutma’yı farkında olmadan zorlukların büyüttüğüne dikkat çekerek şunları anlattı:
“Etrafımızda yan sanayi olmayınca ihtiyaçları bünyemizde karşılamak zorunda kaldık. Mobilya ve baskı ünitelerimizi kurduk ki, her biri fabrika haline geldi. Önemli kâr avantajları yaşadık. Dünyadaki zorlu rakipler üretimi durdurunca bu kez Avrupa liderliğine yükseldik. Çok sık ortaklık teklifi alıyoruz. Özellikle İtalyanlar bastırıyor ama ortaklığı düşünmüyoruz. Birkaç yıl içinde soğutma makinelerinde dünya lideri olmayı hedefliyoruz.”

Gıda sektörüne giriyor 
Kendilerine her yıl yüzde 10 büyüme hedefi koyduklarını aktaran Kılınç, ilk kez tarıma dayalı gıda sektörüne de girecekleri söyledi. Kılınç, “Sebze meyve kurutma fabrikası inşaatına başladık. Haziran 2011’de üretime başlamayı hedefliyoruz. ABD’nin ‘Silikon Vadisi’ varsa Nazilli’nin de ‘Patlıcan Vadisi’ var. Şimdiye kadar soğutmacıydık, artık domates, patlıcan, soğan, pırasa gibi sebzeleri kurutarak dünyaya ihraç edeceğiz.”
Telif hakları saklıdır. © 2016 Uğur Entegre Gıda